Назва статті Принцип пропорційності частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю праву на управління
Автори

докторка юридичних наук, доцентка, професорка кафедри господарського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка (Київ, Україна) ORCID ID: http://orcid.org/0000-0002-4460-5613 Researcher ID: http://www.researcherid.com/rid/G-1566-2017 lukachiryna@gmail.com

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 8/2019
Сторінки [145-155]
DOI https://doi.org/10.33498/louu-2019-08-145
Анотація

За ступенем впливу на підприємництво прийняття Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” (Закон) можна порівняти з прийняттям Цивільного та Господарського кодексів України в 2013 р., оскільки товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) є найбільш популярною організаційно-господарською формою в Україні, яка лишає далеко “за бортом” інших конкурентів. Не можна не відзначити низку позитивних новел, які запровадив Закон. Водночас він приніс дисбаланс у принцип пропорційності частки в статутному капіталі ТОВ.

Метою статті є висвітлення принципу пропорційності частки в статутному капіталі ТОВ праву на управління в українському праві.

Якщо принцип пропорційності частки в статутному капіталі реальному внеску не буде дотримано ТОВ, треті особи не матимуть доступу до інформації про відсоткове співвідношення. Виникає як небезпека введення в оману контрагентів щодо реального стану речей в корпоративному управлінні товариства, так і можливих позовів щодо перерозподілу частки в межах самого ТОВ. Використовуючи порівняльно-логічний метод, було порівняно українську термінологію щодо частки в статутному капіталі з німецьким законодавством, яке є найбільш наближеним до українського, а також зроблено висновок, що в німецькому законодавстві цей принцип дотримано.

Принцип пропорційності частки в статутному капіталі ТОВ праву на управління містить важливе практичне завдання: його дотримання є запорукою інформативності реального внеску учасника у співвідношення до можливості голосування на загальних зборах. Це дає можливість третім особам реально оцінити розподіл корпоративного управління в товаристві. І навпаки, нехтування цим принципом може призвести до зловживання як корпоративними правами, так і правами третіх осіб. Застосування принципу пропорційності порушено у Законі. Проблему посилює той факт, що є численні колізії як у самому Законі, так і в його співвідношенні з Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб –підприємців та громадських формувань”. З метою дотримання принципу пропорційності частки в статутному капіталі ТОВ праву на управління потрібно внести зміни до Закону, а саме, викласти в такій редакції ч. 2 ст. 14: “Вартість вкладу кожного учасника товариства повинна відповідати номінальній вартості його частки” та ч. 3 ст. 29 : “Кожен учасник товариства на загальних зборах учасників має кількість голо сів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі товариства”.

 

Ключові слова товариство з обмеженою відповідальністю; частка в статутному капіталі; статутний капітал; державна реєстрація юридичних осіб; господарські това риства; учасники товариства з обмеженою відповідальністю
References

Bibliography

 

Authored books

1. Kübler F, Assmann Gesellschaftsrecht: Die privatrechtlichen Ordnungsstrukturen und Regelungsprobleme von Verbänden und Unternehmen (Müller Verlag 2006) (in German).

2. Lukach I, Teoretychni problemy pravovoho rehuliuvannia korporatyvnykh vidnosyn v Ukraini [Theoretical Issues of Legal Regulation of Corporate Relations in Ukraine] (Lira-K 2015) (in Ukrainian).

 

Websites

3. Gesellschaft mit beschränkter Haftung (Deutschland)’ (Wikipedia – Die freie Enzyklopädie) <https://de.wikipedia.org/wiki/Gesellschaft_mit_beschr%C3%A4nkter_ Haftung_(Deutschland)> (accessed: 04.05.2019) (in German).

4. ‘Kilkist yurydychnykh osib za orhanizatsiino-pravovymy formamy hospodariuvannia’ [‘Number of Legal Entities by Business Incorporation Forms’] (Derzhstat Ukrainy, 1 kvitnia 2019 r.) <http://www.ukrstat.gov.ua/edrpoy/ukr/EDRPU_2019/ks_opfg/ks_ opfg_0419.htm> (accessed: 04.05.2019) (in Ukrainian).

5. Daskaliuk O, ‘Equity and Management: novi mozhlyvosti dlia uchasnykiv tovarystv z obmezhenoiu vidpovidalnistiu’ [‘Equity and Management: New Opportunities for Members of Limited Liability Companies’] (IuRYST & ZAKON) <http://uz.ligazakon. ua/ua/magazine_article/EA011399> (accessed: 04.05.2019) (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити