Назва статті Міжнародно-правова відповідальність за дотримання прав людини на окупованих територіях України
Автори

кандидат юридичних наук, старший юрист громадської організації “Десяте квітня”, експерт Асоціації реінтеграції Криму (Одеса, Україна) olexiyplotnikov@gmail.com

 

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 11/2020
Сторінки [80-90]
Анотація

У статті розглядається питання міжнародно-правової відповідальності за дотримання і захист прав людини на окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, а також Донецької та Луганської областей України. Наша держава заявляє про свою відданість захисту прав громадян на окупованих територіях, водночас відповідальність за порушення прав людини на цих територіях вона поклала на Російську Федерацію (РФ). Постає питання про відповідність такого підходу міжнародно-правовим зобов’язанням України та про розподіл відповідальності за дотримання прав людини між Україною як державою-сувереном і РФ як державою-окупантом.

Метою статті є проведення розмежування відповідальності України та РФ за дотри мання прав людини на окупованих територіях Криму, Донецької та Луганської областей. Буде розглянуто загальні правила щодо обов’язків держав із захисту прав людини в разі окупації, а також проаналізовано практику Європейського суду з прав людини з метою визначення перспектив застосування цих правил у ситуації окупації Криму та частин Донецької та Луганської областей.

Встановлюється, що РФ як держава-окупант несе як негативні, так і позитивні зобов’язання із забезпечення прав людини, тоді як на Україну покладаються лише позитивні зобов’язання.

Існує ефективний контроль та юрисдикція РФ на окупованих територіях, а отже, вона несе відповідальність за порушення прав людини на цих територіях. Україна, зі свого боку, має шанс уникнути такої відповідальності, якщо зможе продемонструвати, що зробила все розумно можливе для дотримання своїх позитивних зобов’язань із захисту прав людини на окупованих територіях.

 

Ключові слова права людини; окупація Криму; тимчасово окупована територія; міжнародно-правова відповідальність
References

Bibliography

Journal articles

1. Besson S, ‘The Extraterritoriality of the European Convention on Human Rights: Why Human Rights Depend on Jurisdiction and What Jurisdiction Amounts to’ (2012) 25 Leiden Journal of International Law 857–84 (in English).

 

Websites

 2. ‘Ukraine. Displacement associated with Conflict and Violence. Figure Analysis – GRID 2020’ (Internal Displacement Monitoring Centre) <https://www.internaldisplacement. org/sites/default/files/2020-04/GRID%202020%20%E2% 80%93%20Conflict%20Figure%20Analysis%20%E2%80%93%20UKRAINE.pdf> (accessed: 23.09.2020) (in Eng lish).