Назва статті Правова природа володіння
Автори

професор, доктор права, декан юридичного факультету Державного університету Молдови (м. Кишинів, Республіка Молдова) decan.dreptusm@yahoo.com

 

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 2/2019
Сторінки [196-206]
DOI https://doi.org/10.33498/louu-2019-02-196
Анотація

У статті досліджується правова природа володіння. Автор виділяє два основні підходи до визначення володіння. Зокрема, в юридичній літературі володіння визначається як фактичний стан або як право. Різниця в доктринальних підходах до визначення володіння обґрунтовується автором відповідними законодавчими нормами: у деяких актах цивільного законодавства володіння вважається правом, а в інших – фактичним станом (при цьому в більшості кодексів воно не відноситься безпосередньо ні до фактичного стану, ні до права, а завдання тлумачення відводиться теоретикам). Особлива увага автора звернена на категорії “законне володіння” і “незаконне володіння”. Також у статті приділено увагу третьому підходу до визначення правової природи володіння, згідно з яким володіння є фактичним станом, що породжує права.

За результатами проведеного дослідження автором зроблено висновок про правову природу володіння у Цивільному кодексі Республіки Молдова (ЦК Молдови). Так, володіння визначено фактичним станом, що породжує правові наслідки. На підтримку зазначеної позиції наведені такі аргументи: 1) норми ЦК Молдови передбачають набуття володіння внаслідок бажаного здійснення фактичного володіння річчю, без вказівки, що володіння є фактичним станом; 2) ЦК Молдови не дає можливість зробити однозначний висновок, що володіння є речовим правом; 3) ЦК Молдови врегульовані чотири правові наслідки володіння: а) презумпція власності; б) набуття плодів добросовісним володільцем; в) захист володіння за допомогою речових позовів; г) набуття володіння внаслідок набувальної давності. Відповідно, на думку автора, володіння є фактичним станом, який породжує правові наслідки; 4) якщо припустити, що володіння є фактичним станом, який породжує правові наслідки, то це не означає, що необхідно розглядати його і як фактичний стан, і як право. До того ж автор не допускає змішування між правовими наслідками володіння і його правомочностями як елемента, що входить до складу юридичного змісту певного речового права.

 

Ключові слова володіння; законне володіння; незаконне володіння; добросовісне володіння; Цивільний кодекс Республіки Молдова
References

Bibliography

 

Authored books

1. Bîrsan C and Gaiţă M and Pivniceru M M, Drept civil. Drepturile reale (Iaşi 1997) (in Romanian).

2. Boar A, Uzucapiunea, prescripţia, posesia şi publicitatea drepturilor (Lumina LEX 1999) (in Romanian).

3. Filipescu Ion P, Filipescu Andrei I, Drept civil. Dreptul de proprietate şi alte drepturi reale (ACTAMI 2000) (in Romanian).

4. Gherasim D, Teoria generală a posesiei în dreptul civil român (Academiei Republicii Socialiste România 1986) (in Romanian).

5. Hamangiu C and Rosetti Bălănescu I, Băicoianu Al, Tratat de drept civil român (V I Editura ALL 1996) (in Romanian).

6. Lucian I, Drept civil român. Drepturi reale (Augusta 1997) (in Romanian).

7. Mircea P, Drept civil. Drepturi reale. Obligaţii. Legislaţie (1996) (in Romanian).

8. Scrieciu F, Acţiunile posesorii (Editura Lumina LEX 1998) (in Romanian).

9. Stătescu Constantin, Corneliu Bîrsan, Drept civil. Drepturile reale (1988) (in Romanian). 10. Babaev A, Sistema veshhnyh prav [System of Rights in Rem] (2006) (in Russian).

11. Demchenko V, Russkoe grazhdanskoe pravo. Pravo veshhnoe [Russian Civil Law. Right in Rem] (1894) (in Russian).

12. Konovalov A, Vladenie i vladel’cheskaja zashhita v grazhdanskom prave [Possession and Possessory Protection in Civil Law] (Juridicheskij centr 2004) (in Russian).

13. Mejer D, Russkoe grazhdanskoe pravo [Russian Civil Law], t 2 (1997) (in Russian).

14. Moroshkin F, O vladenii po nachalam rossijskogo zakonodatel’stva [On Possession According to the Fundamentals of Russian Legislation] (1837) (in Russian).

15. Pobedonoscev K, Kurs grazhdanskogo prava [Course of Civil Law], ch 1 (1896) (in Russian).

16. Pokrovskij I, Istorija rimskogo prava [History of Roman Law] (1898) (in Russian).

17. Sklovskij K, Sobstvennost’ v grazhdanskom prave [Property in Civil Law] (Statut 2008)(in Russian).

 

Edited books

18. Bîrsan C, Drept civil. Drepturile reale principale (în reglementarea noului Cod civil) (2013) (in Romanian).

19. Rodiere R, ‘Possession’ in Encyclopedie juridique (Dalloz, Droit civil) vol V, nr, 6, apud. (in Romanian).

20. Stoica V, Drept civil. Drepturile reale principale Vol 1 (2004) (in Romanian).

21. Viorel T, Acţiunile posesorii (Editura C. H. Beck 2006) (in Romanian).

22. Vlachide P, Repetiția principiilor de drept civil (Europa Nova 1994) (in Romanian).

 

Journal articles

23. ‘Posesia ca stare de fapt protejată juridic’ (2003) 4 Curierul judiciar 140-1 (in Romanian).

24. Egorov H, ‘Ponjatie imushhestvennogo pravootnoshenija’ [‘The Concept of Property Relations’] [1980] 4(23) Vestnik LGU 60-2 (in Russian).

 

Електронна версія Завантажити