Responsive image
Назва статті The Bendery Constitution and Pylyp Orlyk and His Government-in-Exile in Sweden in 1715–1720
Автори
BERTIL HAGGMAN

LL.M., director, Center for Research on Geopolitics (Helsingborg, Sweden) bertilhaggman@hotmail.com

 

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 1 / 2020
Сторінки 288 - 301
Анотація

Особливе історичне значення у боротьбі України за свободу і незалежність мав період з 1709 по 1720 рр. 5 квітня 1710 р. на турецькій території, у Бендерах, була укладена перша Конституція України. Її основним автором був П. Орлик. Після битви під Полтавою у червні 1709 р. король Швеції Карл XII і новообраний гетьман П. Орлик опинилися у вигнанні. Восени 1709 р. у Бендерах помер гетьман І. Мазепа. Навесні 1710 р. гетьманом України був обраний П. Орлик – його генеральний писар.

 Бендерська Конституція – це не тільки вираження прав вільного українського народу. Можливо, це найбільш ранній документ у сучасній українській історії філософської думки. Ця конституція, ймовірно, також є найдавнішою конституцією сучасної епохи у всьому світі. Перша українська конституція засвідчує статус “давнього козацького народу” та його багатовікову боротьбу за свободу і незалежність. Вона гарантує верховенство Київського митрополита, а також забезпечує значний обсяг прав козацтва та передбачає протекцію з боку короля Швеції.

У 1714 р. приблизно 40 українців виїхали з Молдови і вирушили у вигнання до Швеції, разом зі шведами, які поверталися на свою батьківщину. Ця подорож Європою спочатку закінчилася у Штральзунді (Шведська Померанія) у травні 1715 р. Пізніше того ж року, щоб уникнути переслідування, гетьман П. Орлик та інші українці (включаючи частину уряду) залишили Штральзунд на кораблі й вирушили в Істад (Швеція). П. Орлик та його родина оселилися у місті-фортеці Крістіанстаді на півдні Швеції (1716–1719 рр.), а його уряд вирушив до Стокгольма. У 1719–1720 рр. П. Орлик перебував разом зі своїм урядом у шведській столиці.

Український уряд у вигнанні в Стокгольмі мав підтримку шведського уряду Фрідріха I і, зокрема, видатного шведського політика Д. фон Хепкена. Він допо магав П. Орлику і його міністрам із фінансами та, швидше за все, з житлом. У червні 1720 р. Д. фон Хепкен у своєму листі королю рекомендував надати П. Орлику фінансову підтримку, а також забезпечити можливість виїхати зі Швеції, щоб продовжити боротьбу за свободу і незалежність України й очолити українське козацтво проти Росії. Віденський договір, укладений у січні 1719 р. між Австрією, Ганновером і Саксонією проти Росії та її агресивної політики в Східній Європі, надав П. Орли ку суттєву підтримку.

В останньому листі, який був написаний П. Орликом королю Фрідріху I латиною у Стокгольмі 10 жовтня 1720 р., він пише, що, залишаючи Швецію, спочатку має намір відвідати короля Великої Британії, потім Відень, а потім через Угорщину рушити далі на схід.

У зовнішній політиці найбільші надії П. Орлик покладав на короля Великої Британії Георга I. Він був готовий піти війною проти Росії, але, в підсумку, не зміг знайти союзників. Британські морські ескадри входили в Балтійське море у період з 1719 по 1721 рр., але не змогли атакувати російські порти. У результаті, Георг I порадив Фрідріху I укласти мир із Петром I на тих умовах, які будуть можливі. Однак у 1721 р. у Ністаді на порядку денному переговірників питання про свободу і незалежність України не стояло.

 Бендерська Конституція 1710 р. залишається пам’яткою першої значної спроби України вирватися з-під російського панування. Повної свободи і незалежності остаточно було досягнуто у 2014 р.

 

Ключові слова Бендерська Конституція; перша Конституція України; уряд П. Орлика у вигнанні
References

Bibliography

Authored books

1. Sellers M, American Republicanism: Roman Ideology in the United States Constitution (New York University Press 1994) (in English).

2. Haggman B, Hetman Filip Orlik – en ukrainsk frihetskämpe i Sverige 1715–1720 (Förlag 2014) 74-84 (in English).

3. Helander A, Daniel Niklas v. Höpken 1669–1727 (Isaac Marcus 1927) (in Swedish).

4. Jensen A, Les emigrants ukraïniens en Suéde (Léopol 1910) (in Swedish).

 

Edited books

5. Pritsak O, ‘The First Constitution of Ukraine (5 April 1710)’ in Cultures and nations of Central and Eastern Europe: essays in honor of Roman Szporluk (Ukrainian Research Institute, Harvard University 2002) (in English).

6. Towards an Intellectual History of Ukraine: An Anthology of Ukrainian Thought from 1710 to 1995 (Lindheim R ed, G.S.N. Lucky 1996) (in English).

 

Newspaper articles

7. Shyskin V, ‘A constitution ahead of its time. Pylyp Orlyk’s legislative act of 1710’ (25 September 2007) The Day (in English).

8. ‘S.U. ang. kosackfältherren Orliks pension och Woynarowskis fordran samt ang. fri bostad i Stockholm för statens orientaliska kreditorer. Den 21 maj [1719]’ [1719] 2, 1 Riksdagsakter 33 (in Swedish).

 

Електронна версія Завантажити