Responsive image
Назва статті Цивільно-правовий захист володіння власником майна
Автори ГЕОРГІЙ ХАРЧЕНКО
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 5 / 2021
Сторінки 135 - 148
Анотація

У статті розкриваються особливості захисту власником майна свого володіння за цивільним законодавством України.

Метою статті є висвітлення особливостей захисту власником свого володіння майном крізь призму доктринальної трансформації правового уявлення на природу володіння у цивільному праві.

Зазначено, що в Україні захист власником свого володіння майном, так само як і в римському праві, може відбуватися за правилами посесорного або петиторного захисту володіння. З огляду на те, що посесорний захист володіння для власника майна є зручнішим, оскільки доведення факту володіння майном є легшим завданням, аніж доведення права особи на майно (петиторний захист), обґрунтовано висновок про те, що володіючий власник може цілком правомірно використовувати при захисті володіння презумпцію ч. 3 ст. 397 Цивільного кодексу України (ЦК України), попри те, що вона міститься у главі 31 ЦК України “Право володіння чужим майном”. Відповідно, для неволодіючого власника посесорний захист володіння є можливим крізь призму положення абзацу 2 ч. 3 ст. 344 ЦК України.

Звернуто увагу, що в Україні захист неволодіючим власником свого права володіння майном здійснюється за правилами концепції обмеженої віндикації, а тому з огляду на розширення у судовій практиці кола об’єктів витребування речей за кондикційною вимогою, сьогодні у питанні захисту власником свого володіння майном постає проблема конкуренції позовів, коли в обхід обмежень, встановлених для віндикації речей, є намагання використовувати кондикцію, яка таких обмежень не знає. Враховуючи зазначене, ставиться під сумнів правильність позиції Верховного Суду щодо можливості субсидіарного застосування кондикційної вимоги до віндикації, особливо з огляду на те, що такий підхід напрацьований в інтересах передусім держави, яка не може витребувати своє колишнє майно через віндикацію і намагається це робити через кондикцію. Підкреслюється, що конкуренції між кондикцією і віндикацією у захисті власником свого володіння майном раніше при-родньо не виникало, оскільки за класичним доктринальним підходом цивільного права кондикційною вимогою можна було охопити лише родові речі, що надавало кондикції як способу захисту компенсаційний характер, тоді як віндикаційна вимога відігравала іншу – відновлюючу функцію у захисті володіння, а тому природньо охоплювала лише індивідуально визначені речі.

Обґрунтовано висновок про неможливість віндикації майнових прав, порівняно з речами, що зумовлено можливістю майнових прав перебувати у цивільних відносинах у двох якостях: суб’єктивного права та об’єкта суб’єктивних прав. У випадку включення у цивільний оборот майнові права неодмінно у разі їх набуття особою перетворюються із об’єкта суб’єктивного права у саме суб’єктивне право (тобто закріплюється за особою), а тому належним способом захисту для володіння майновими правами слід визнати такий спосіб захисту як визнання права, а не віндикацію.

 

Ключові слова володіння; посесорний захист володіння; петиторний захист володіння; віндикація; кондикція; реституція
References

Bibliography

Authored books and translated books

1. Gambarov Ju, Grazhdanskoe pravo. Chast’ osobennaja. Veshhnoe parvo (1894–1995) (in Russian). 2. Mejer D, Russkoe grazhdanskoe pravo (N Tiblen i komp 1864) (in Russian).

3. Puhta G, Kurs rimskogo grazhdanskogo prava, t 1 (Sovremennye Izvestija 1874) (in Russian).

 

Journal articles

 4. Bezsmertna N, ‘Publichnist yak odyn z pryntsypiv rechovykh prav na nerukhome maino (2005) 6 Pravo Ukrainy (in Ukrainian).

 

Conference papers

5. Kharytonov Ye, Kharytonova O, ‘Tsyvilno-pravovyi zakhyst prav vlasnosti: perehliad paradyhmy’ v Problemy tsyvilnoho prava ta protsesu: Naukovo-praktychna konferentsiia, prysviachena svitlii pam’iati O. A. Pushkina (KhNUVS 2016) (in Ukrainian).

 6. Spasibo-Fateeva I, ‘Nabljudenija za tendencijami v grazhdanskom prave’ v Problemy tsyvilnoho prava ta protsesu: naukovo-praktychna konferentsiia, prysviachena svitlii pam’iati O. A. Pushkina (KhNUVS 2016) (in Russian).

 

Thesis

7. Batchaev Ju, ‘Zashhita vladenija v rossijskom grazhdanskom prave’ (dis kand jurid nauk, 2005) (in Russian).

 

Електронна версія Завантажити