Responsive image
Назва статті Професійна фінансова діяльність у сфері страхування
Автори АНАСТАСІЯ ПОПОВА
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 7 / 2021
Сторінки 30 - 44
Анотація

Високий ступінь ризикованості надання страхових послуг і значне зростан ня господарських операцій щодо страхового захисту зумовлює доцільність дослідження професійної фінансової діяльності у сфері страхування та актуальність зазначеної статті.

 Метою статті є аналіз існуючих в економіко-правовій доктрині позицій щодо страхування як виду господарських правовідносин, страхової діяльності як виду професійної фінансової діяльності. Проаналізувати співвідношення категорій “страхова послуга”, “страховий продукт” і “страховий товар”, а також сформулювати визначення поняття страхового інтересу, страхової послуги. На підставі виділених ознак запропонувати визначення страхування і страхової діяльності та її види.

Авторка розглядає господарський інтерес для споживачів як потреби учасників господарських відносин у певній продукції, роботах, послугах, що задовольняються суб’єктами господарювання у процесі здійснення своєї господарської діяльності. З огляду на це, поняття страхового інтересу визначається як господарський інтерес страхувальника у захисті своїх майнових інтересів, що задовольняється страховиками/перестраховиками у результаті здійснення своєї професійної фінансової діяльності у сфері страхування.

У результаті проведеного дослідження зроблено висновок, що страховий продукт і страхова послуга мають різне значення, але є взаємопов’язаними категоріями, оскільки страхувальник не отримає страхову послугу, якщо не буде страхового продукту. Страхова послуга визначається як господарська операція, що здійснюється суб’єктами господарювання (страховиками/перестраховиками, товариствами взаємного страхування), з метою задоволення потреб споживачів (страхувальників) у захисті своїх майнових інтересів за рахунок спеціально створеного грошового фонду у разі настання страхових випадків. З огляду на це, пропонується в ст. 4 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” послуги у сфері страхування як вид фінансових послуг замінити на страхові послуги.

Сформульовані такі визначення. Страхування – це вид господарських правовідносин, що виникають між страховиком і страхувальником у процесі здійснення страхової діяльності, пов’язаної з наданням страхових послуг. Пропонується уніфіку-вати визначення страхування, що міститься у різних нормативно-правових актах і закріпити термін “страхування” за видом господарських відносин, а також вживати похідні терміни “страхова діяльність” для позначення виду професійної фінансової діяльності у сфері страхування, “страхова послуга” – для виду фінансових послуг. Страхова діяльність – це професійна фінансова діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (страховиками/перестраховиками, товариствами взаємного страхування), з метою задоволення потреб споживачів (страхувальників) у захисті своїх майнових інтересів за рахунок спеціально створеного грошового фонду у разі настання страхових випадків. Здійснено поділ професійної фінансової діяльності у сфері страхування за предметною ознакою, за змістом і за формою страхування.

 

Ключові слова страхування; страхова діяльність; страхова послуга; страховий інтерес; ринки небанківських фінансових послуг; професійна фінансова діяльність
References

Bibliography

Authored books

1. Esh S, Finansovyi rynok: navchalnyi posibnyk (Tsentr uchbovoi literatury 2009) (in Ukrainian).

2. Hovorushko T, Strakhovi posluhy: navchalnyi posibnyk (TsNL 2005) (in Ukrainian).

3. Klapkiv Yu, Rynok strakhovykh posluh: kontseptualni zasady, tekhnichni innovatsii ta perspektyvy rozvytku (TNEU 2020) (in Ukrainian).

4. Martemianov V, Khoziaistvennoe pravo, t 1: Obshchye polozhenyia. Kurs lektsyi (BEK 1994) (in Russian).

5. Patsuriia N, Strakhovi pravovidnosyny u sferi hospodariuvannia: problemy teorii i praktyky (Aspekt-Polihraf 2013) (in Ukrainian).

6. Plysa V, Strakhuvannia: navchalnyi posibnyk (Karavela 2005) (in Ukrainian).

7. Reverchuk S, Bilash O, Rynok strakhovykh posluh (ARS 2013) (in Ukrainian).

 

Edited books

8. Osadets S (red), Strakhuvannia: pidruchnyk (KNEU 2008) (in Ukrainian).

9. Serebrovskyi V, ‘Strakhovoi rysk’ v Sb. st. kafedry “Problemy sovremennoho prava” y pravovoho fakulteta Kharkovskoho yn-ta narodnoho khoziaistva, posviashchennyi pamiaty akademyka V. M. Hordona (1927) 193–9 (in Russian).

 

Journal articles

10. Ilchenko H, Klymenko S, ‘Predmet ta obiekt yak istotni umovy dohovoru strakhuvannia’ (2012) 1 Zovnishnia torhivlia: ekonomika, finansy, pravo 53–6 (in Ukrainian).

11. Nikolenko L, Ivaniuta N, ‘Rol hospodarskykh interesiv u pravovii rehlamentatsii hospodarskykh vidnosyn i vyrishenni hospodarskykh konfliktiv’ (2015) 15 Naukovi pratsi Natsionalnoho universytetu “Odeska yurydychna akademiia” 90–8 (in Ukrainian).

12. Popova A, ‘Poniattia, oznaky ta vydy hospodarskykh pravovidnosyn na rynkakh nebankivskykh finansovykh posluh’ (2019) 8 Pravo Ukrainy 181–95 (in Ukrainian).

13. Syva T, ‘Zmist i kharakterni oznaky strakhovykh posluh’ (2006) 16.2 Naukovyi visnyk: zb. nauk. pr. Natsionalnoho lisotekhnichnoho universytetu Ukrainy 294–298 (in Ukrainian).

14. Skybinskyi S, Baluk N, ‘Poniattia strakhovoi posluhy, yii spetsyfika ta kharakterystyky’ (2007) 17.8 Naukovyi visnyk: zb. nauk. pr. Natsionalnoho lisotekhnichnoho universytetu Ukrainy 156–5 (in Ukrainian).

15. Fysun I, Cherniavska O, ‘Sutnist strakhovoi posluhy yak tovaru na strakhovomu rynku’ [2010] 2 (41) Naukovyi visnyk Poltavskoho universytetu spozhyvchoi kooperatsii Ukrainy 178–83 (in Ukrainian).

 

Theses

16. Hamankova O, ‘Rynok strakhovykh posluh: sutnist, tendentsii ta shliakhy rozvytku’ (avtoref dys d e n, 2010) (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити