Responsive image
Назва статті Суб’єкти посередницької діяльності у страхуванні та перестрахуванні: тенденції осучаснення правового статусу
Автори АНАСТАСІЯ ГОЛОВАЧОВА
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 7 / 2021
Сторінки 89 - 99
Анотація

Сучасне законодавство України формується та змістовно оновлюється з урахуванням євроінтеграційних процесів і глобальної трансформації економіки. Основний нормативно-правовий акт у сфері страхування та перестрахування, Закон України “Про страхування”, був ухвалений 25 років тому і потребує нагального осучаснення. За останні 10 років було зареєстровано та розглянуто Верховною Радою України не один проєкт закону, що оновлював правове регулювання вказаної сфери господарювання. Проте жоден із них ще й досі не ухвалено в цілому. Останній законопроєкт, який пропонує нову редакцію Закону України “Про страхування”, зареєстрований у Верховній Раді України 29 березня 2021 р.

 Аналізуючи положення нової редакції Закону України “Про страхування” у порівняльному аспекті з чинними нормами, можливо встановити тенденції оновлення такого регулювання. А тому актуальним видається дослідження правового регулювання діяльності посередників у страхуванні та перестрахуванні і встановлення особливостей його осучаснення.

Мета статті полягає в порівняльному аналізі чинного та перспективного законодавства, що регулює посередництво у страхуванні та перестрахуванні, теоретичному обґрунтуванні проблемних аспектів діяльності суб’єктів посередницької діяльності у вказаних сферах.

 Відповідно до поставленої мети у дослідженні вирішені такі завдання: визначено тенденції оновлення законодавства у сфері посередництва у страхуванні та перестрахуванні; встановлено особливості суб’єктного складу агентської діяльності у страхуванні; визначені проблемні аспекти діяльності страхових і перестрахових брокерів.

Аналіз проєкту нової редакції Закону України “Про страхування” дав змогу розмежувати три форми провадження діяльності страховими агентами: діяльність страхового агента у класичному розумінні; діяльність субагента, який діє за дорученням страхового агента; діяльність інших суб’єктів господарювання, які реалізують страхові продукти як доповнення до товару (послуги), що реалізуються (надаються) ними в межах здійснення основного виду їхньої господарської діяльності. І залежно від обраної форми законодавець пропонує певні обмеження щодо можливості реалізації страхових продуктів за класами.

 Проведене дослідження тенденцій осучаснення правового регулювання посередництва у страхуванні та перестрахуванні дало змогу авторці сформулювати низку теоретико-практичних висновків.

 

Ключові слова страховий агент; страховий брокер; перестраховий брокер
References

Bibliography

Authored books

  1. Patsuriya N, Voytsekhovska I, Holovachova A, Pravove rehulіuvannіa diіalnosti u sferi strakhuvannya ta perestrakhuvannіa: problemy teoriіi ta praktyky (Lira-K 2017) (accessed: 30.06.2021) (in Ukrainian).

 

 

Journal articles

 2. Golovacheva A, ‘Jekonomiko-pravovaja sushhnost’ strahovoj posrednicheskoj dejatel’nosti’ (2015) 4/4 Legea si Viata 16 (in Russian).

3. Voytsekhovska I, ‘Ponyattіa i sutnist perestrakhuvannіa’ (2015) 1 Yurydychnyy visnyk. Povitryane i kosmichne pravo 110–4 (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити