Responsive image
Назва статті Процедура банкрутства страховиків в Україні
Автори ВАЛЕРІЯ РАДЗИВІЛЮК
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 7 / 2021
Сторінки 100 - 115
Анотація

Стабільний страховий ринок є необхідною передумовою сталого економічного розвитку України, підвищення її інвестиційної привабливості, однією з найважливіших складових фінансової безпеки держави, без якої неможливо забезпечити розвиток будь-якої країни, безпечне функціонування суб’єктів господарювання, убезпечення різних сфер їхньої життєдіяльності. В Україні, як і в багатьох країнах світу, страхові компанії є досить потужними учасниками ринку фінансових послуг, які відіграють ключову роль у впровадженні економічної і соціальної політики, у прискоренні економічних перетворень. Проте не слід залишати поза увагою ту обставину, що страхова діяльність є високо ризиковою і завжди існує небезпека, особливо в період загострення світової фінансово-економічної кризи, через банкрутство однієї страхової компанії спричинити ланцюгову реакцію банкрутств інших страховиків (перестраховиків, страхових посередників) аж до системної кризи на ринку фінансових послуг загалом.

З огляду на це у багатьох країнах світу правова регламентація відносин неплатоспроможності страховиків, щодо яких застосовуються судові процедури банкрутства (неспроможності), конкурсу має на меті запобігання зазначеним негативним наслідкам і збереження активів страхових компаній. Певним чином зазначена тенденція прослідковується у законодавстві про банкрутство в Україні.

Мета статті – виявити специфіку провадження у стравах про банкрутство, де боржником (банкрутом) виступає страховик; проаналізувати особливості судових процедур банкрутства, що можуть бути застосовані до страховика; сформулювати пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про банкрутство в частині проблем, які досліджуються.

 Встановлено, що з ухваленням Кодексу України з процедур банкрутства правова регламентація відносин, пов’язаних із неплатоспроможністю, банкрутством страховика не зазнала суттєвих змін. У зв’язку з цим актуальною є відповідь на запитання, чи міститься у нормах новітнього законодавства про банкрутство достатньо положень, що можуть сприяти вирішанню проблеми, які виникають у зв’язку та внаслідок із неплатоспроможністю таких боржників.

Авторка доходить висновку, що зокрема: своєрідність справ про банкрутство страховиків пов’язана з тим, що вони “обтяжені” специфікою правового статусу суб’єкта таких процедур; законодавством про банкрутство передбачена можливість застосування до страховиків процедур відновлення платоспроможності; до специфічних правових наслідків відкриття ліквідаційної процедури та визнання боржника-страховика банкрутом належить припинення всіх договорів страхування, продаж єдиного майнового комплексу; характерною рисою законодавств про банкрутство (неспроможність), конкурсного законодавства різних країн є те, що вони засновані на неоднакових підходах до правового регулювання процесуальних відносин банкрутства страховиків.

 

Ключові слова провадження у справах про банкрутство; страховик; боржник; законодавство про банкрутство; судові процедури банкрутства
References

Bibliography

Authored books

  1. Patsuriya N, Voytsekhovska I, Holovachova A, Pravove rehulіuvannіa diіalnosti u sferi strakhuvannya ta perestrakhuvannіa: problemy teoriіi ta praktyky (Lira-K 2017) (accessed: 30.06.2021) (in Ukrainian).

 

 

Journal articles

 2. Golovacheva A, ‘Jekonomiko-pravovaja sushhnost’ strahovoj posrednicheskoj dejatel’nosti’ (2015) 4/4 Legea si Viata 16 (in Russian).

3. Voytsekhovska I, ‘Ponyattіa i sutnist perestrakhuvannіa’ (2015) 1 Yurydychnyy visnyk. Povitryane i kosmichne pravo 110–4 (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити