Responsive image
Назва статті Судове провадження в режимі відеоконференції із застосуванням власних технічних засобів та сервісу “EASYCON”: судова практика в кримінальному процесі в умовах воєнного стану
Автори ТЕТЯНА ПОДОРОЖНА , АНДРІЙ ХУДИК
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 11 / 2022
Сторінки 148 - 161
Анотація

У статті досліджено особливості провадження у режимі відеоконференції із застосуванням власних технічних засобів і сервісу “EASYCON”. Акцентовано, що одним із завдань кримінального провадження визнається забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду. Зазначено, що проведення відеоконференцзв’язку під час судового засідання за участю сторін поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів учасників вказаною нормою не передбачено. Суддями Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду постановлено кілька ухвал про залишення без задоволення клопотань учасників провадження про участь у розгляді справи судом у режимі відеоконференції за межами приміщення суду за допомогою системи “EASYCON”. У зв’язку із введенням воєнного стану в Україні у судовій практиці склалося два підходи щодо розгляду клопотань про здійснення судового засідання за участю сторони кримінального провадження у режимі відеоконфе-ренції з використанням власного облікового запису в системі “EASYCON”: 1) здійснення судового провадження у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів учасника судового провадження, не передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України (КПК України), що позбавляє суд можливості виконати вимоги статей 342–345 КПК України, дотриматись процедури судового розгляду. Як наслідок, суди такі клопотання залишають без задоволення; 2) здійснення судового провадження у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів учасника судового провадження цілком узгоджується із загальними засадами кримінального провадження, а сама відеоконференція є процесуальною формою використання інформаційних технологій у судовому провадженні. Як наслі док, такі клопотання підлягають задоволенню.

Метою статті є аналіз теоретичних положень і практичних проблем проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції у кримінальному процесі, виокремлення деяких проблем застосування дистанційного судового провадження. Для досягнення вказаної мети у статті визначено такі завдання: проаналізувати сучасні підходи та судову практику щодо розгляду клопотань про здійснення судового засідання за участю сторін кримінального провадження у режимі відеоконференції із застосуванням власних технічних засобів та сервісу “EASYCON”; дослідити можливість здійснення правосуддя слідчим суддею, суддею, колегією суддів із різних приміщень, зокрема інших судів, або з використанням власних технічних засобів у режимі відеоконференції.

Результати дослідження: узагальнено практику дистанційного судового провадження; наголошено, що система відеоконференцзв’язку – комплекс технічних засобів та програмного забезпечення (за посиланням на офіційному вебпорталі судової влади України vkz.court.gov.ua) або інші доступні суду та учасникам судового процесу засоби, що забезпечують проведення судових засідань у режимі відеоконференцзв’язку та відповідають вимогам законодавства. При цьому за вказаним поси ланням можливе проведення судового засідання у режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення “EASYCON”; зроблено висновок про наявність проблем у питанні допустимості здійснення правосуддя слідчим суддею, суддею, колегією суддів із різних приміщень, зокрема інших судів, або з використанням власних технічних засобів у режимі відеоконференції. Практика розгляду клопотань про здійснення судового засідання за участю сторони кримінального провадження у режимі відеоконференції з використанням власного облікового запису в системі “EASYCON” та здійснення правосуддя слідчим суддею, суддею, колегією суддів із різних приміщень, зокрема інших судів, або з використанням власних технічних засобів у режимі відеоконференції повинна бути уніфікована Верховним Судом або законодавцем через внесення відповідних змін і доповнень до КПК України.

 

Ключові слова право на судовий захист; судочинство; кримінальне провадження; учасники кримінального провадження; процесуальні дії; відеоконференція; судова практика
References

Bibliography

Journal articles

1. Hariievska M, ‘Videokonferentsiia v tsyvilnomu protsesi: problemni pytannia’ (2015) 14 Pryvatne pravo i pidpryiemnytstvo (in Ukrainian).

2. Skorobahata Yu, ‘Videokonferentsiia yak sposib vyrishennia zavdan kryminalnoho zakonu ta kryminalnoho protsesualnoho zakonodavstva’ (2020) Novitni kryminalnopravovi doslidzhennia: almanakh naukovykh prats (in Ukrainian).

3. Smyrnov M, ‘Videokonferentsiia yak protsesualna forma vykorystannia informatsiinykh tekhnolohii u kryminalnomu provadzhenni Ukrainy’ (2021) 2 Pravovyi chasopys Donbasu (in Ukrainian).

 

Newspaper articles

4. Sikora K, ‘VKZ u kryminalnomu protsesi i voiennyi stan – yak tse pratsiuie, problemni pytannia, chym korysna praktyka?’ (2022) Sudovo-yurydychna hazeta <https:// sud.ua/uk/news/blog/247392-vkz-u-kriminalnomu-protsesi-i-voyenniy-stan-yaktsepratsyuye-problemni-pitannya-chim-korisna-praktika> (accessed: 17.10.2022) (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити