Responsive image
Назва статті Про “посткласичну теорію права” та її наукову новизну
Автори
ОЛЕКСІЙ ЮЩИК

доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, головний науковий співробітник відділу конституційного права та місцевого самоврядування Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України (Київ, Україна) al-yus@i.ua

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 2 / 2022
Сторінки 9 - 20
Анотація

У статті здійснюється критичний аналіз наукової новизни запропонованої І. Честновим так званої “ посткласичної теорії права”. Відзначається, що автор цієї теорії критично сприймає основні напрями праворозуміння з точки зору посткласичної методології як радикальної критики епохи модерну. Він пропонує орієнтуватися у пізнанні юридичної реальності не лише на раціональний, а й на лінгвістичний, антропологічний і прагматичний підходи в контексті діалогічної методології. Відтак право розглядається не в статиці, а в динаміці процесу відтворення правової реальності з урахуванням особистості індивіда. Таким чином, заперечується класична юриспруденція як “нелюдська”, така, що знеособлює людей до правового статусу, не беручи до уваги їхні інтереси, потреби, механізми соціалізації. Критично з позицій діалектичної логіки у статті оцінюється розуміння І. Честновим поняття наукової новизна як лише новизни концептуального рівня, яка, на його думку, притаманна посткласичній теорії права. Так само з точки зору діалектики права критикується метафізичний характер діалогічної методології щодо дихотомічного підходу до інновацій у праві. Звернено увагу на трактування понять системи права та правової системи. Критично оцінено твердження автора про функціонально значуще для усього соціуму правило поведінки, яким автор вважає заборону вбивства в усіх суспільствах, та його уявлення щодо реалізації права поза правовідносинами. Розглянуто також міркування автора “посткласичної теорії” щодо відношення понять “право” і “суб’єкт права” та останнього з поняттям “правовий статус”, висловлено критичні зауваження з приводу цих міркувань. Критично оцінено його уявлення про поняття прав та обов’язків і визнання суб’єкта права як первинного елемента правової системи. Зроблено загальний висновок, що у пошуках виходу з триваючої кризи праворозуміння помітно визначається тенденція відходу від позитивістських трактовок права у напрямі до соціологічного і діалектичного праворозуміння.

 

Ключові слова посткласична теорії права; право; суб’єкт права; правовий статус; система права
References

Bibliography

 

Authored books

1. Chestnov Il’ja, Postklassicheskaja teorija prava (Alef-Press 2012) (in Russian).

2. Yushchyk O, Haluzi ta instytuty pravovoi systemy (mify i realnist) (Oriiany 2002) (in Ukrainian).

Journal articles

3. Poljakov A, ‘Kommunikativnyj podhod v obshhej teorii prava’ (2006/2007) 4/5 Problemy filosofii prava 60–7 (in Ukrainian).

 4. Yushchyk O, ‘Eskiz dialektychnoi teorii prava’ (2016) 6 Pravo Ukrainy 156–66 (in Ukrainian). 5. Yushchyk O, ‘Subiektne pravo – vykhidnyi punkt doslidzhennia prava’ (2002) 21 Derzhava i pravo 16–23 (in Ukrainian).

 

Theses

 6. Bekbaev E, ‘Problema nachala v teoreticheskom poznanii pravovoj sistemy’ (avtoref dis d-ra jurid nauk, 2016) (in Russian).

 

Електронна версія Завантажити