Responsive image
Назва статті Про кваліфікацію самовільного залишення військової частини, вчиненого в умовах воєнного стану
Автори
ОЛЕКСАНДР ОБОДОВСЬКИЙ

кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального права Національного університету “Одеська юридична академія” (Одеса, Україна) obodovsky.o@gmail.com

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 11 / 2023
Сторінки 86 - 101
Анотація

Норма про кримінальну відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин, вчинені в умовах воєнного стану, починаючи з 2001 р., неодноразово змінювалася. Це означає, що кожного разу попередня редакція норми сприймалась як така, яка потребує вдосконалення. Навпаки, кожна нова редакція норми мала б бути кращою за попередню та більше відповідати цілям кримінально-правового регулювання.

Мета статті – дослідити еволюцію норми про відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин, вчинені в умовах воєнного стану, починаючи з 2001 р., та визначити, якою мала б бути диспозиція норми про відповідальність за ці діяння.

В умовах воєнного стану необхідність залучити конкретного військовослужбовця до виконання певних (бойових) завдань може виникнути негайно. Внаслідок самовільного залишення військової частини або місця служби (нез’явлення вчасно на службу без поважних причин) обов’язки, які мав виконувати військовослужбовець, виконати немає кому. Державі, навпаки, дуже потрібно, щоб ці обов’язки виконувалися. Тому за самовільне залишення військової частини або місця служби, вчинене в умовах воєнного стану, має встановлюватися кримінальна відповідальність незалежно від того, якою була тривалість діяння. Самовільне залишення військової частини або місця служби навіть невеликої тривалості, вчинене в умовах воєнного стану, не мало б визнаватися адміністративним правопорушенням. Нез’явлення вчасно на службу без поважних причин, вчинене в умовах воєнного стану, заподіює таку саму шкоду об’єкту кримінально-правової охорони, як і самовільне залишення військової частини або місця служби, вчинене в умовах воєнного стану, кваліфікація і караність цих діянь не повинні відрізнятися.

 

Ключові слова самовільне залишення військової частини або місця служби; нез’явлення вчасно на службу без поважних причин; суб’єкти кримінального правопорушення; умови воєнного стану; військові кримінальні правопорушення; військові адміністративні правопорушення
References

Bibliography

Authored books

1. Navrotskyi V, Naskrizni kryminalno-pravovi poniattia: navchalnyi posibnyk (Yurinkom Inter 2023) (in Ukrainian).

2. Obodovskyi O, Viiskovi kryminalni pravoporushennia: teoriia i praktyka (Yurydychna literatura 2023) (in Ukrainian).

 

Theses

3. Maslova O, ‘Kryminalno-pravova kharakterystyka obstanovky vchynennia zlochynu’ (avtoref dys kand yuryd nauk, 2019) (in Ukrainian).

4. Onyskiv A, ‘Kryminalna vidpovidalnist za porushennia poriadku prokhodzhennia viiskovoi sluzhby, vchyneni v umovakh osoblyvoho periodu abo v boiovii obstanovtsi’ (dys kand yuryd nauk (avtofef d-ra filosofii, 2017) (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити