Responsive image
Назва статті Функції держави в контексті принципу законності
Автори
ОЛЕКСІЙ ЮЩИК

доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, головний науковий співробітник відділу конституційного права і місцевого самоврядування Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України (Київ, Україна) ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-5512-3612 al-jus@i.ua

 

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 12 / 2023
Сторінки 112 - 121
Анотація

Поняття функцій держави, як і поняття державного управління взагалі, продовжують залишатися в науці дискусійними. Невизначеність вказаних понять, на думку автора, значною мірою обумовлена слабким використанням дослідниками у пізнанні цих феноменів методологічного арсеналу діалектики. Зважаючи на це, у статті аналізується державне управління як діалектичний процес, а також функції держави в аспекті їх об’єктивної діалектики та в органічному зв’язку державного управління з правовою формою, як іманентною формою діяльності державного апарату.

Характеризується кількісне та якісне визначення функцій державного апарату, що залишаються поза увагою дослідників, а також реалізація функцій держави в контексті принципу законності, зумовленого правовою формою функціонування держави.

У зв’язку з цим у статті розглядаються категорії законності й правопорядку, фіксується поняття юридичного закону як юридичної форми нормативної сутності державного управління.

 Сформульовано висновок про те, що принцип законності є вихідним началом у реалізації державою її функцій, і що цей принцип не обмежується політичною вимогою до державного апарату з боку суспільства, а є об’єктивно обумовленим і заданим правовою формою діяльності держави як її іманентною формою.

 

Ключові слова управлінський процес; управлінське рішення; державне управління; юридичний закон; функція держави; законність; правопорядок
References

Bibliography

Authored books

1. Kudrjavcev V, Pravo i povedenie (Juridicheskaja literatura 1978) (in Russian).

2. Kurashvili B, Ocherk teorii gosudarstvennogo upravlenija (Nauka 1987) (in Russian).

3. Tihomirov Ju, Teorija zakona (Nauka 1982) (in Russian).

4. Tihomirov Ju, Upravlencheskoe reshenie (Nauka 1972) (in Russian).

5. Vasil’ev A, Pravovye kategorii. Metodologicheskie aspekty razrabotki sistemy kategorij teorii prava (Jurid lit 1976) (in Russian).

6. Yushchyk O, Pravova reforma: zahalne poniattia, problemy zdiisnennia v Ukraini (Instytut zakonodavstva Verkhovnoi Rady Ukrainy 1997) (in Ukrainian).

 

Edited and translated books

7. Gegel G, Jenciklopedija filosofskih nauk, t 1 (Mysl 1974) (in Russian). 8. Marks K, Jengel’s F, Sochinenija, t 1 (Gospolitizdat 1955) (in Russian).

 

Електронна версія Завантажити