Responsive image
Назва статті Правове забезпечення права на безпечне навколишнє середовище як складова права на здоров’я фізичної особи в контексті євроінтеграції
Автори
МИКОЛА СТЕФАНЧУК

доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України (Київ, Україна) ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-2983-2770 stefanchuk@gmail.com

 

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 4 / 2023
Сторінки 73 - 85
Анотація

Зв’язок між правами людини та навколишнім середовищем у міжнародному праві стає дедалі важливішим, оскільки світ усвідомлює повний масштаб і складність екологічних проблем, таких як зміна клімату. Наслідки зміни клімату та погіршення навколишнього середовища мають прямий чи опосередкований вплив на низку основних прав, гарантованих на міжнародному та європейському рівнях, таких як право на життя та право на здоров’я. Зараз багато держав включають право на здорове довкілля у свої конституції. Проте багато питань про реалізацію прав людини на безпечне навколишнє середовище як складової права на здоров’я фізичної особи потребують подальшого вивчення. Важливість зазначених вище прав особливо актуально простежується в умовах розв’язання військових конфліктів, безжалісного використання природних ресурсів, ігнорування вимог забезпечення екологічної безпеки.

Метою статті є аналіз екологічних прав як складової права на здоров’я фізичної особи в Європейському Союзі (ЄС) та визначення напрямів удосконалення законодавства України. Відповідно до поставленої мети завданнями є: аналіз міжнародних актів у сфері екологічної політики; аналіз нормативно-правового забезпечення екологічної політики ЄС; пропозиції до удосконалення вітчизняного законодавства в зазначеній сфері.

 У статті досліджується правове забезпечення права на безпечне навколишнє середовище як складова права на здоров’я фізичної особи. У цьому дослідженні розглядається практика використання існуючих законів про права людини на безпечне середовище в ЄС та Україні, а також механізми для усунення шкоди навколишньому середовищу. Крім того, розглядаються пропозиції щодо удосконалення вітчизняного законодавства.

 

Ключові слова навколишнє середовище; права людини; зміна клімату; право на безпечне навколишнє середовище
References

Bibliography

Journal articles

1. Alicia Gutiérrez González, ‘The Right to a Clean and Healthy Environment: GMOS in Mexico and the European Union’ [2019] 11 (2) Mexican Law Review 91–113 (in English).

Websites

2. Boyd D, ‘The human right to a healthy environment: protecting life on earth’ (Pathway to the 2022 declaration) <https://www.pathway2022declaration.org/article/the-humanrightto-a-healthy-environment-protecting-life-on-earth> (accessed: 29.12.2022) (in English).

 

Електронна версія Завантажити