Responsive image
Назва статті Імплементація категорії геноциду у сучасну правову систему України
Автори БОРИС БАБІН , ОЛЕКСАНДР ПОЗНЯК
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 1 / 2024
Сторінки 39 - 54
Анотація

Масштабна російська агресія загострила у правовій системі України питання міжнародного кримінального права, як у вимірі відповідних наднаціональних судових процедур, так і стосовно імплементації норм міжнародного права у національну кримінальноправову практику. Тому має виключне значення окреслення еволюції та поточного стану справ щодо імплементації у вітчизняній практиці категорії міжнародного злочину геноциду, закріпленого у Конвенції про попередження геноциду та покарання за нього 1948 р. та у Римському статуті Міжнародного кримінального суду. Якщо стосовно національного закріплення конвенційних вимог виникають питання радше формального характеру, насамперед щодо офіційних перекладу та публікації Конвенції 1948 р., то щодо їх відображення та застосування у національній практиці масив актуальних аспектів тепер став доволі широким.

   У статті оцінене відображення категорії геноциду у поточному вітчизняному законодавстві та у сучасній судовій практиці, особливо щодо нормативних актів і судових рішень. Автори виділили загальне та спеціальне ставлення українських правотворців і суду до категорії геноциду і форм протидії цьому міжнародному злочину відповідно до глобального виміру, до історичного досвіду України та з огляду на реалії поточної російської агресії. Судову практику у статті оцінено щодо оприлюднених рішень у кримінальних провадженнях і порівняно відповідну динаміку із ситуацією, яка спостерігалася до 2022 р.

   Констатовано, що імплементація міжнародної кримінально-правової категорії геноциду у національну правову систему України є процесом, який зумовлений масштабною російською агресією; така імплементація має відповідати як міжнародним стандартам, втіленим у практику Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй та Міжнародного кримінального суду, так і принципу верховенства права.

 

Ключові слова агресія; геноцид; геноцидальна політика; заклики до геноциду; міжнародні злочини
References

Bibliography

Edited books

1. Lemkin R, Radianskyi henotsyd v Ukraini (Maisternia knihi 2009).

2. Holodomor 1932–1933 rokiv v Ukraini yak zlochyn henotsydu zghidno z mizhnarodnym pravom (Antonovych M red, Vasylenko V red, Bondar K etc, KMA 2012).

 

Theses

3. Anosova Yu, ‘Yurysdyktsiia mizhnarodnykh sudovykh orhaniv shchodo zlochynu henotsydu’ (2018).

4. Bem M, ‘Mizhnarodno-pravovi pohliady R. Lemkina’ (2014).

5. Strokova I, ‘Kryminalna vidpovidalnist za henotsyd (porivnialnyi analiz)’ (2010).

 

Journal articles

6. Za materialamy kryminalnoi spravy pro Holodomor-henotsyd 1932–1933 rokiv v Ukraini (2010) 57 Visnyk Sluzhby Bezpeky Ukrainy, Spetsvypusk.

 

Електронна версія Завантажити