Responsive image
Назва статті Темпоральний аспект виконання податкового обов’язку: еволюція доктринальних підходів та правових позицій
Автори ПЕТРО НОГА
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 4 / 2024
Сторінки 51 - 61
Анотація

У теорії податкового права досі існують різні погляди та підходи щодо визначення моменту виконання, а отже, припинення податкового обов’язку. Одна з головних проблем такої розбіжності безпосередньо впливає на дотримання прав платників податків, суперечить принципам податкового законодавства. Незважаючи на доволі велику кількість наукових праць, присвячених дослідженню різних аспектів податкового обов’язку, висновки, наведені в них, не набувають подальшого нормативного та правозастосовного втілення. Ідеї та концепції, що є наслідком еволюції доктринальних підходів і правових позицій, не були реалізовані на сьогодні, не сформовано усталеної, повноцінної судової практики щодо встановлення моменту припинення податкового обов’язку.

Метою дослідження є простеження еволюції доктринальних підходів і правових позицій щодо темпорального аспекту виконання податкового обов’язку із висвітленням головних тео ретичних і практичних проблем та пошуку шляхів їх розв’язання, надання науково обґрунтованих пропозицій для вдосконалення вітчизняного податкового законодавства.

Встановлено, що поняття “податковий обов’язок” є головною, складною категорією у сфері податкового права, яка пронизує всі сторони податкових правовідносин. Водночас нормативне регулювання цього інституту сповнене чималої кількості нормативних прогалин, колізій, суперечностей, що своєю чергою є наслідком порушення головних засад податкового законодавства, неправомірного застосування положень неподаткового законодавства до податкових правовідносин, що суттєво докорінно змінює природу таких правовідносин і призводить до неправильного вирішення питання про наявність ознак складу податкового право порушення у діях особи з наступним застосуванням державного примусу. З’ясовано, що в процесі еволюції доктринальних підходів і правових позицій суду щодо темпорального аспекту виконання податкового обов’язку сформувалися дві концепції з діаметрально протилежними поглядами на такий аспект. Перша пов’язує припинення податкового обов’язку через його виконання із фактичним надходженням коштів до єдиного казначейського рахунку бюджету, інша вважає, що моментом виконання податкового обов’язку є надання платіжного доручення банку від платника податку. Вважаємо більш виваженою, науково обґрунтованою та послідовною саме останню концепцію.

Аргументовані рекомендації щодо внесення змін і доповнень до Податкового кодексу України в аспекті визначення моменту виконання податкового обов’язку, який слід прив’язати до моменту сплати податку, а саме – надання платіжного доручення банку та списання коштів з рахунку платника податку чи податкового агента. Обґрунтовано необхідність закріплення обов’язків банківських та інших фінансових установ щодо перерахування коштів платників податків на єдиний казначейський рахунок та встановлення відповідальності за порушення таких обов’язків на рівні спеціального податкового законодавства – Податкового кодексу України.

 

Ключові слова податковий обов’язок; виконання податкового обов’язку; сплата податку; момент припинення податкового обов’язку
References

Bibliography

 

Edited books

1. Khrabrov A, ‘Podatkovyi obov’iazok – systemoutvoriuiucha katehoriia podatkovoho prava’, M Kucheriavenko red, Aktualni pytannia nauky finansovoho prava (Pravo 2010).

 

Journal articles

2. Bespalova A, ‘Shchodo zmistu podatkovoho obov’iazku’ [2015] 1 Yurydychnyi naukovyi elektronnyi zhurnal 103–6.

3. Kucheriavenko M, ‘Podatkovyi oboviazok: zmist, struktura, zasoby zabezpechennia’ [2001] 3 Visnyk APU 122–34.

4. Sydoruk R, ‘Pravovyi status osib, yaki spryiaiut splati podatkiv ta zboriv v Ukraini’ [2015] 5 Yurydychnyi naukovyi elektronnyi zhurnal 150–7.

 

Theses

5. Braslavskyi R, ‘Pravove rehuliuvannia protsedur vykonannia podatkovoho obov’iazku’ (dys kand yuryd nauk, 2014).

6. Pryshva N, ‘Pravovi problemy rehuliuvannia obov’iazkovykh platezhiv’ (dys d-ra yuryd nauk, 2004).

7. Vasylieva A, ‘Pravova pryroda oboviazkiv platnyka podatkiv’ (dys kand yuryd nauk, 2016).

 

Websites

 8. Kucheriavenko M, Smychok Ye, ‘Chy mozhe buty komertsiinoiu diialnist shchodo splaty podatkiv?!’ (Yurydychnyi visnyk Ukrainy 25.09.2020) <https://yvu.com.ua/chy-mozhebutykomertsijnoyu-diyalnist-shhodo-splaty-podatkiv> (accessed: 02.01.2024).

 

Електронна версія Завантажити