Responsive image
Назва статті Правове регулювання використання та обігу криптовалют як різновиду віртуальних (цифрових) активів у контексті оподаткування
Автори ПАВЛО ДУРАВКІН
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 4 / 2024
Сторінки 62 - 70
Анотація

Використання та обіг криптовалют уже давно стали складовою повсякденного життя багатьох як фізичних, так і юридичних осіб, які користуються ними з тих чи інших причин, маючи різноманітну мету. Тож рано чи пізно виникають питання як щодо самої природи криптовалют, так і щодо того, як державам, в особі відповідних органів, реагувати на їх використання та обіг. Адже криптовалюти фактично замінюють фіатні та електронні гроші у товарному обігу, при здійсненні розрахунків за товари, роботи, послуги. Більше того, дедалі частіше криптовалюти самі стають товаром. Все це свідчить про те, що нагальними є питання щодо відповідного, належного та необхідного нормативно-правового регулювання різноманітних проявів та аспектів суспільних відносин, пов’язаних з обігом та використанням криптовалют, щодо меж такого регулювання.

Метою статті є спроба визначити орієнтири щодо можливого нормативно-правового регулювання окремих аспектів суспільних відносин, пов’язаних з обігом і використанням криптовалют (зокрема обліком та оподаткуванням), з урахуванням вже існуючої нормативно-правової бази.

Встановлено, що криптовалюта, як синонім або різновид віртуальних активів, є нематеріальним благом – інформацією (сукупністю даних) у цифровому / електронному вираженні / форматі / вигляді, виступає об’єктом цивільних правовідносин, може використовуватися в якості платіжного засобу, інструменту переказу, інвестування та ін., при цьому має вартість та виражає її.

Прийнятним є віднесення криптовалют до доходів фізичних осіб або до прибутків юридичних осіб. Потребують внесення змін пп. 14.1.54 і 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, які містять положення стосовно доходів з джерелом їх походження з України та з джерел за межами України, шляхом доповнення їх вказівкою на віртуальні активи (криптовалюти). Стаття 134 Податкового кодексу України потребує внесення змін у вигляді доповнення її положенням про віртуальні активи (криптовалюти). Базою оподаткування стосовно криптовалюти варто вважати її вартість, як вартісний вираз об’єкта оподаткування. Відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та міжнародних стандартів фінансової звітності криптовалюта належить до так званих нематеріальних активів. Визначення бази оподаткування, до якої має застосовуватися ставка податку на доходи фізичних осіб, може здійснюватися за офіційним курсом Національного банку України.

 

Ключові слова криптовалюта; оподаткування; віртуальні активи; цифрові активи; нематеріальні активи; грошовий сурогат; об’єкт оподаткування; база оподаткування; податок на доходи фізичних осіб; податок на прибуток підприємств
References

Bibliography

Authored books

1. Andrushchenko V, Tuchak T, Podatkovi systemy zarubizhnykh krain: navch. posib. (Un-t DFS

Ukrainy 2021).

2. Kud A, Kucheriavenko M, Smychok Ye, Tsyfrovi aktyvy ta yikh ekonomiko-pravove

rehuliuvannia u svitli rozvytku tekhnolohii blokchein (Pravo 2019).

 

Journal articles

3. Polatay V, Ovcharenko A, Bondarenko I, Gavkalova N, ‘Crypto currencies in the system of

international private monetary law. Some issues of virtual assets taxation and accounting in

Ukraine’ [2020] 41(08) Revista Espasios 22.

Newspaper articles

4. Greenberg A, ‘Crypto Currency’ (Forbes. Apr 20, 2011) <https://www.forbes.com/

forbes/2011/0509/technology-psilocybin-bitcoins-gavin-andresen-crypto-currency.

html?sh=32ce2680353e> (accessed: 30.04.2024).

5. Phillips D, Graves St, ‘What Is the Bitcoin Genesis Block? How It All Started’ (Decrypt

Media, Apr 30, 2024). <https://decrypt.co/56934/the-bitcoin-genesis-block-how-it-allstarted>

(accessed: 30.04.2024).

 

Електронна версія Завантажити