Responsive image
Назва статті Проблеми застосування інституту солідарної відповідальності в процедурах банкрутства
Автори
АРТЕМ ДАНІЛОВ

доктор філософії в галузі права, адвокат, арбітражний керуючий (Одеса, Україна) danilov.a@hotmail.com

 

Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 6 / 2024
Сторінки 156 - 167
Анотація

У статті проаналізовано проблематику застосування інститутів солідарної та субсидіарної відповідальності в межах розгляду справи про банкрутство.

Метою статті є надання науково обґрунтованих пропозицій для узгодження процесів задоволення вимог кредиторів за рахунок покладення солідарної і субсидіарної відповідальності на осіб, винних у банкрутстві неплатоспроможного боржника.

Автор доходить висновків, що задоволення вимог окремих кредиторів шляхом притягнення до солідарної відповідальності посадових осіб органів управління боржника, які допустили порушення вимог ч. 6 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ) щодо необхідності своєчасного звернення до господарського суду із заявою про банкрутство за наявності загрози неплатоспроможності боржника, не порушує принцип конкурсного імунітету.

Право кредитора ініціювати розгляд судом питання про покладення солідарної відповідальності опосередковане такими юридичними фактами: визнання грошових вимог кредитора та встановлення в межах справи про банкрутство факту порушення органами управління боржника вимог ч. 6 ст. 34 КУзПБ.

Реалізація цього права здійснюється кредитором відповідно до принципу диспозитивності господарського судочинства за його власним розсудом і не залежить від процесуальної стадії процедури банкрутства, процесу формування та реалізації конкурсної маси, притягнення до субсидіарної відповідальності осіб, винних у доведенні боржника до банкрутства.

Розгляд судом питань, пов’язаних з покладенням солідарної та субсидіарної відповідальності, здійснюється у відокремленому провадженні в межах справи про банкрутство. Наявна парадигма відшкодування в межах справи про банкрутство збитків, завданих неплатоспроможному боржнику, має бути переосмислена, що, зокрема, потребує внесення до КУзПБ змін у частині порядку притягнення винних осіб до солідарної та субсидіарної відповідальності.

 

Ключові слова суб’єкт господарювання; банкрутство; арбітражний керуючий; конкурсна маса; солідарна відповідальність; субсидіарна відповідальність
References

Bibliography

Edited books

1. Naukovo-praktychnyi komentar do tsyvilnoho zakonodavstva Ukrainy: V 2 t. T. 1 (V Rotan red, 2-he vyd, Faktor 2010).

2. Tsyvilne pravo Ukrainy. Osoblyva chastyna: pidruchnyk (O Dzera, N Kuznietsova, R Maidanyk red, Yurinkom Inter 2010).

3. Tsyvilne pravo: pidruchnyk: u 2 T. T. 2 (V Borysova, I Spasybo-Fatieieva, V Yarotskyi red, Pravo 2011).

4. Tsyvilnyi kodeks Ukrainy: Naukovo-praktychnyi komentar. Tom 7: Zahalni polozhennia pro zobov’iazannia ta dohovir (I Spasybo-Fatieieva red, Straid 2012).

 

Journal articles

5. Nikolenko L, ‘Materialni ta protsesualni normy i pravovidnosyny: yikh vzaiemozviazok u hospodarskomu sudochynstvi’ [2013] 10 Nashe pravo 148–154.

 

Websites

6. Zhukov S, ‘Osoblyvosti solidarnoi ta subsydiarnoi vidpovidalnosti’ .

 

Електронна версія Завантажити